Teniste Forehand Vuruşu Nasıl Yapılır?

Teniste Forehand Vuruşu Nedir?

Sağ elini kullanan oyuncular için, raketin salınım yolu vücudun sağ tarafında başlar, burada raket yüzü topla bir temas noktası oluşturur. Gövde boyunca hareket devam eder ve sol omzun üzerinden bir takip ile biter.


Sizlere bu bölümde teniste forehand vuruşu hakkında parça parça bilgiler vereceğim. Herşeyden önce ben tenis sporunda ve elbette diğer spor dallarında teknikten önce fiziksel antrenmanın önemine daha çok değer veriyorum. Bunu söylememdeki amacım ise kesinlikle tekniğin önemsiz olduğu anlamı çıkarılmasın. Hatta mümkünse tenis teknik vuruşları ile kondisyon çalışmaları paralel devam etmelidir. Tenise çok yabancı kişiler,yeni başlayan oyuncular,öğrenci velileri ve tenisi dışarıdan izleyen kişiler forehand vuruşu olsun backhand vuruşu olsun sadece kol hareketleri ile tenis oynandığını düşünmektedirler. İnsanların teknik denince sadece vücudumuzun üst bölgesini kullanıyormuşuz gibi düşünmeleri kondisyon ve koordinasyon beceri çalışmalarını ''hiç çalışmamaları'' ileride çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hız,çabukluk,denge,refleks-reaksiyon,kuvvet,el-ayak-göz koordinasyonu çalışmaları sizlere çok daha mükemmel bir teknik vaad edeceğine hiç şüpheniz olmasın. Yıllar önce benim yaş grubumdaki nesil çocuk iken sokak aralarında seksek oynardık,futbol maçları yapardık,saklambaç,ip atlama ebelemece kısaca sokak sporları yaparken ister istemez motor becerilerimiz gelişirdi. O günlerin değerini şu anki çocuklara bizler antrenör olarak tenis kortlarında özel zaman ayırarak çalıştırmaya çalışınca anlıyoruz. Hatta önceden annelerimiz bizi sokaktan eve sokmak için tabiri caizse kıyameti kopartırdı şu anda ise çocukları ipad ve akıllı telefonların başından kaldırıp sokağa çıkmalarını sağlamak için bizlere başvuruyorlar. Bir ara basketbolla ilgili kitaplara da merak sarıp okuduğumda ise neredeyse her basketbol oyuncusunun sokaklarda gece gündüz basketbol oynayıp maç yaptıklarını ve bu sayede çok ilerlettiklerini okumuştum. Teknik vücutta bir bütündür. Ayak parmak ucundan başlar ve omuzlara kafaya kadar her bölgesi ayrı ayrı spesifik çalışmayı hak eder. 
Teniste sadece teknik tek başına YETERLİ DEĞİLDİR! Ben tenise 8-9 yaşlarında ballboyluk yaparak başladım. O zamanlar duyduğum bir terim 27 yıl sonra bile kulağıma küpe olmuştur. TENİS EŞİTTİR AYAK OYUNU! Şu anda bile öğrencilerime verdiğim tavsiyeler arasında ''Ayaklar durduğu an puanı kesinlikle kaybedersiniz!'' 
Arif Aydoğdu - Sedat Ayoğlu

Arif Aydoğdu - Recep Aydoğdu

Özetle; tenis sporuna gönül vermiş ve tenisi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videoları ve anlatımları evde ve kortta deneyebilirsiniz. Korta girdiğiniz zaman en azından terimlere ve konuya hakim olabilirsiniz. Evde fiziksel antrenman olur mu? diye merak ediyorsanız ise en azından ip atlamanızı,şınav,mekik,plank hareketleri yapmanızı,top hissini arttırmak ve raketle topu birlikte hissetmeniz için  raketin üzerinde top sektirmenizi,raket tutuşları nelerdir bunlara göz atmanızı tavsiye ederim. Aynanın karşısında bile teknik çalışmaları tekrar etmeniz sizler için çok faydalı olacaktır. Eğer yaşadığınız bölgede/sitede ya da gittiğiniz tenis kulübünde duvar varsa duvarla tenis oynamak da sizlere çokça tekrar imkanı sağlayacaktır. Bu tavsiyeler tenisi hiç bilmeyen,teknik sorunu olan,partner sorunu yaşayan ve fırsat bulamayan kişilere veriyorum. Konumuz teniste forehand vuruşu olacağı için diğer tavsiyeleri çok kısa tutup konumuza geliyorum.

Sedat Ayoğlu

Teniste forehand vuruş tekniği makalem çok uzun olduğu için direkt olarak konuya gir hocam. Biz nasıl hızlı bir şekilde forehand vuruşunu öğreniriz ya da tekniğimizi nasıl geliştiririz diyenler. Fethiye Göcek Tenis Akademisi işletmecisi ve eski profesyonel oyuncu olan Çağdaş ULUKAN Hoca'nın 5 günlük eğitim videolarını hemen alttan izleyebilir. Fethiye'de özel,grup,veteran ve performans tenis dersleri almak isteyenler kendilerine ulaşabilirler. Telefon numarası : 0535 - 494 - 47 - 50 

Hemen alttaki videoda ise forehand vuruş tekniğine hakim olanlar teknik düzeltmeler ve nasıl daha iyi forehand vuruşu yaparım diyenlere hitap ediyor. Çağdaş ULUKAN hocanın anlatımıyla bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

Hemen altta ünlü profesyonel tenisçi Roger Federer'in slow motion videosunu ekledim. Tenise yeni başlayanlar ya da hiç ders almayan kişiler bu videoyu defalarca kez izleyebilir. Hatta size tavsiyem forehand vuruşunu adım adım anlattığım noktaları her okuduğunda tekrar videoyu izleyebilirler. Ancak bu şekilde zihinlerinde tenisteki forehand vuruşuna hakim olabilirler. Fakat unutmayalım raketi elinize almadan ve onbinlerce kez tekrar etmeden asla ilerleyemezsiniz. Yanlış oturan bir tekniğe sahip olmamak için tenis dersi almanız tavsiye olunur. Sadece tenis dersi alarak da belli bir seviyeye kadar gelebilirsiniz. Çokça maç yapmanız ve çok farklı oyuncularla oynamak için bir tenis kulübüne üye olmanız da tavsiyelerim arasındadır.
1)Tenis Forehand Vuruşu ''Raket Tutuşu''

Tenis raketinin sapı 360 derece olup sekizgen octagon şeklindedir. 8 parçaya böldüğümüz her bir parça 45 dereceye tekabul etmektedir. 
Yukarıdaki görselde sağ elini kullanan oyuncular için hem backhand hem de forehand için  tenis raket tutuş yerleri gösterilmiştir. Tenise yeni başlayanlar için Forehand Eastern tutuş şekliyle öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Biz çocukken tek çeşit tutuş şekli vardı o da ''Continental tutuş'' idi. Bütün vuruşların hepsini hiç rakette tutuş değiştirmeden yapıyorlardı. Backhandde de yine aynı şekilde Eastern tutuş başlangıç için ideal olacaktır. Hatta çok eskiden tenis dersi almış kişilerin oyun tarzına göre yaşlarını da korta geldiklerinde tahmin edebiliyoruz:) Peki bu yerleri nasıl bulup raketi tutacağız. Bunu da hemen aşağıdaki görselden faydalanıp görebilirsiniz. 
(Forehand Raket Tutuşu Eastern Grip)
Yeni başlayanlar için ya da bu tutuşu tercih etmek isteyen oyuncular için ideal forehand grip tutuş şeklidir. Ben hem Eastern grip hem de semiwestern tutuşu tercih ediyorum.
Raket Tutuşu Semi-Western Grip
(Forehand Raket Tutuşu Semi-Western Grip)


(Forehand Raket Tutuşu Western Grip)

Tenis raketi nasıl tutulur? Forehand,backhand,servis,vole ve smaç tutuşlarını bugüne kadar en sade ve akılcı yöntemle Çağdaş ULUKAN hocanın anlatımıyla hemen alttaki videodan mutlaka izleyin derim.


NOT: Forehand tutuşunda raketi tuttuğunuz elin eğer sağlaksanız sağ işaret parmağı eğer solaksanız sol işaret parmağı diğer parmaklardan ayrı olacak şekilde raketi tutmalısınız.. Bu size teniste forehand vuruşunun kapanışında yardımcı olacaktır. Ayrıca sağ işaret parmağınızı eğer diğer parmaklardan ayırmazsanız raketin kafasını daha ağır hissedecek ve bileklere daha çok yük bindirmiş olacaksınız. Yukarıda görsellerde sağ elini kullanan oyuncuların sağ işaret parmağının ayrı tutulmasının örneği gösterilmiştir. Hemen alttaki videoda ise neden işaret parmağı raketin sapında ayrı olması gerektiği videonun 01:10 ile 02:40 saniyesi arasında detaylı şekilde anlatılmıştır. 
Bu fotoğrafta sağ işaret parmağının diğer parmaklardan ayrı olduğunu çok net bir şekilde görebilirsiniz.
2)Teniste Forehand İçin Topu Bekleme Pozisyonu

Tenis kortunun uzunluğu  23,77 metre (iki çizgi arası), eni ise teklerde 8.23 metredir. Kortu ortadan ikiye ayıran bir file vardır. Siz filenin bir tarafında rakip ise diğer tarafta oynamak zorunda olup oyun esnasında bir oyuncu diğer oyuncunun sahasına girmesi yasaktır. Buna göre size ayrılan kortun uzunluğu 23,77 metreyi ikiye böldüğümüz 11,885 metreye tekabül etmesi bilgi olarak cebinizde dursun. Bu bilgiler ilerleyen dönemlerde hem teknik hem de taktik açısından işinize yarayacaktır. 
Yukarıdaki videoda hem forehand hem de backhandde tenisteki hazır pozisyonu detaylı olarak anlatılmıştır. Ben tek el backhand vurduğum için raketimi sağ elle sapından tutarken (forehand eastern)  sol elimle de raketin boğaz kısmından tutuyorum. Sol elim bana eğer top backhand geliyorsa raket tutuşumu backhand eastern ya da backhand semi-western tutuşuna geçmeme yardım ediyor. Temel duruşta raket başı raket sapından yukarıda olması gerekmektedir. Bu da bize forehand back swing yani raketi geriye açmada/rotasyon yapmada otomatik olarak yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak ayaklarımız omuz genişliği kadar açık ve dizlerimiz hafif bükülü olmalıdır.

2.1)Ayaklar Hareket Etmeli

Bugüne kadar yüzlerce tenis dersi verdim. Fark ettiğim en büyük eksikliklerden birisi de öğrencilerimin karşımda kaba tabirle okul servisi ya da otobüs bekler gibi beklemesi. Topa vuruş yapıyorum top fileyi geçiyor ve ayaklarda en ufak bir hareketlilik görmüyorum. Farzedin ki üzerinize bir araba geliyor ne yaparsınız? Arabanın üzerine geldiğini metrelerce öteden fark edip en azından kenara çekilirsiniz öyle değil mi? Ya da başka bir örnek vermek gerekirse hiç bir boksör maç esnasında sabit durmuyor öyle değil mi? Hamle yapmasa da kendisine her an bir hamle olacakmış gibi sürekli parmak ucunda oynuyor. Bu söz çok eski bir tenisçiye aitti ama adını hatırlayamadım. Tenis temassız bir boks maçıdır arada sadece file var. Bu söze istinaden ben de öğrencilerime ''eğer ayakların çalışmazsa yumruk yersin'' diyerek ister parmak ucunda oyna ister kortta dans et ama hareket et diyerek eğitim veriyorum. Diğer bir örnek ise bir araba düşünün kontağı açmış vitesi 1'e takmış ve her an çıkışa hazır. Diğer araç ise el frenini çekmiş kontağı kapatmış. Sizce hangi araba daha hızlı bir çıkış yakalar. Sürekli hareket halinde olmak zihni açık tutacağı için hazırlık aşaması daha hızlı olur hem de topa yaklaşma hızında artış sağlar. Gelin bir video ile tenisçilerin topa vurmadan önce nasıl hareketli olduklarına bakalım. Hareketlilik için ip atlama antrenmanlarını kesinlikle tavsiye ediyorum.  (When you see the ball you must react the ball)
3)Forehand'de Raketi Geriye Açma - Geri Salınım (Forehand Backswing)


Hemen alttaki videoda raketin geri salınım hareketine ve ünlü profesyonel tenisçilerin raketlerini nasıl geriye açtıklarını görebilirsiniz. Videonun 02:50 ile 08:00 arasında bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hemen üstteki Federer'in forehand vuruşunda raketi geriye nasıl açtığını görüyorsunuz. Her bir numarayı ayrı ayrı açıklama gerekirse.

1 numarada forehandde raketi geriye açarken raket başının raket sapından yukarıda olduğunu çok net şekilde görebilirsiniz. Çok önceden teniste kara düzende (eski düzen) raketi aç yan dön topa vur şeklinde bir öğretim metodu vardı. Fakat bu metod tüm dünyada yıllardır tamamen etkisini yitirmiş durumda. Modern Forehand tekniğinde raketi geriye açarken biz antrenörler C harfi çiz diye komutlar vermeye başladık.
2 numarada ise gözlerin topa nasıl fokuslandığını görüyoruz. Aynı zamanda sol kol, omuzun ve vücudun rotasyon yapmasına yardımcı oluyor. Burada sol kol aynı zamanda topla aramızdaki mesafeyi de kısmen sağlamış oluyor.
3 numarada ise üst gövdenin de alt bölgeden kıvrıldığını ve üst bölgeninde rotasyona girdiğini görüyoruz.
Hemen bir alttaki videoda 01:23 ile 02:06 saniyeleri arasında sağ elini kullanan oyuncular için raketi nasıl geriye açmaları detaylı şekilde açıklanmıştır.
Şu ana kadar forehandde sağ elini kullanan oyuncuların raketi nasıl geriye açmalarını anlattım. Bir de sol elini kullanan oyuncuların forehand vuruşunda nasıl backswing yaptıklarına göz atalım.

Rafael Nadal sol koluyla raketini arkaya götürürken sağ kolu da omuzları ve vücudu döndürmek yani rotasyonu daha sağlıklı yapabilmek için sağ kolu da belli bir süre geriye götürüp refaketçilik yapıyor. Raketi geriye açarken kullanmadığınız kolunuz direkt olarak raketle teması kesmiyor. 

3.1)Forehand Vuruşu Yapmadan Önce Yan Dönmeli Miyim?

İlk başta da söylediğim gibi önceden tenis raketi aç yan dön topa vur gibi terimlerle öğretiliyordu. (Benim çocukluğumda bu şekildeydi) Ama artık yan dönme/adım atma gibi durumlarda mümkün olsa da her ikisinin avantajları ve dezavantajları vardır. Bunların da teniste terimleri şu şekildedir.


3.1.1)Forehand Open Stance (Açık Adımla Forehand Vurma)

Forehand açık adımlama , salınım esnasında eğer sağ elinizi kullanıyorsanız topa sağ ayaktan güç aldığınız ve topa sağ adımla hamle yaptığınız durumlara denir. Yüksek gelen,yanınıza gelen ve hızlı gelen toplara forehandde yan dönmeden vurmanız tavsiye olunur. Örnek bir kaç fotoğraf göstermek gerekirse;

3.1.2)Forehand Closed Stance ''Naturel'' (Kapalı Adımla Forehand Vurma)

Kapalı duruş forehand vuruşu için sağ ayağınız saat 6 yönünde sol ayağınız ise saat 12 yönünde olabileceği gibi yarı açık durumlarla da karşılaşabilirsiniz.  Her ne kadar forehand tekniğinde büyük oranda açık vuruş tercih edilsede baselineda (en arka çizgide) oynarken topun T bölgesine servis çizgisinin yakınlarına düştüğü durumlarda Forehandde adım atarak vuruş yapabilirsiniz. 

Teknik çalışmalarda her iki duruşta da forehand tekniği öğretiyoruz. Her iki durumuda idrak etmek daha iyi tenis oynamanıza yardımcı olacaktır.
Sedat Ayoğlu

3.1.3)Pivot Adım 

Eğer sağlaksanız sağ adımla beraber omuz yan dönmelidir. Pivot ayak topa yakın olan ayağınızdır.  (raketi tuttuğunuz ele yakın) Pivot adımla beraber omuz dönmesi,raketi geriye alma ve sağ ayağa ağırlık vermek bir bütündür.Vücud dönüşü yapmadan sadece geriye açmak kalitesiz vuruşla beraber vuruşunuzun dinamiklerinden uzaklaşmış olacaksınız.

3.2)Ne Zaman Raketi Geriye Açmaya Başlamalıyım?

Top fileyi geçmeden ya da geçer geçmez/geçmek üzereyken raketi arkaya götürmeye ve omuz/gövde rotasyonu yapmaya başlamanız gerekmektedir. Eğer top yanınıza gelene kadar raketi açmaya başlamaz iseniz toplara çok geç vurmaya , sadece kol kuvvetiyle vurmaya,can havliyle vurmaya,beraberinde sağlıklı rotasyon yapamamaya,pozisyon alamamaya ve en sonunda da sakatlıktan dolayı artık tenis oynayamamaya başlarsınız. Teniste timing (zamanlama) çok çok önemlidir. Eğer siz baselineda (en arkada) oynarken top sizden çok çok uzağa gelmiş ise burada durumlar değişebilir. 


NOT:Raketi ister forehandde isterseniz de backhandde geri açarken çok sıkmayın. Bazı oyuncular raketi çok çok sıkarsa çok daha büyük bir güç patlaması yaşayacağını düşünüyor. Özellikle tenise yeni başlıyorsanız tekniğe hakim olamayacağınız için raketinizi çok sıkmanız sizi sakatlığa kadar götürür. Elinize bir taş alıp bu taşı en uzağa atmaya çalışın. Kendinizi kolunuzu arkaya götürürken ne kadar rahat bıraktığınızı göreceksiniz. Kolunuzu arkadan çıkartırken kuvvet uygulamaya başladığınızı göreceksiniz. Tıpkı taşı uzağa atarken ki kuvvetinizi forehandde vuruş yaparkenki mantıkla kurgulayın. UNUTMAYIN! Ne kadar teknik o kadar basit felsefesi size hayat verecektir. Bazen havuzda ya da denizde yüzme bilmeyenlerin deli gibi efor harcayıp etrafa su sıçrata sıçrata 1 metre bile gidemediklerini görürsünüz. Fakat yüzme tekniğine sahip birisinin ne kadar rahat bir şekilde metrelerce gittiğini de göreceksiniz. Tecrübelerime göre ilk başlarda raketi sıkmanız gayri ihtiyari bir durum olup kendinize telkinler vermeniz tavsiye edilir. Ben raketi çok sıkan kişilere raketi 4 parmak hatta 3 parmak tutmayı gösteriyorum. Eğer bu durumda raket ağır gelirse hafif raketi öğrencime veriyorum. Forehand vuruşunda kendinizi sıkmaya devam ederseniz her vuruş sonunda raketi yere bırakıp tekrar yerden almanız da kısmen faydalı olabilir. 
Eğer raketi gereğinden çok çok arkaya açıyorsanız bu size hem kontrollü forehand vuruşunda sorun yaratacak hem de zamanlama sorunu yaratacaktır. Bu yüzden raketi çok çok arkaya açmamaya özen gösterin.

4)Raket Başını Arkada Aşağıya Düşürme 

Forehand için rotasyonumuzu yukarıda anlattıklarıma göre yapıp topa vurmadan önce hazırlığımızı yaptıktan sonra raketin başını aşağıya düşürmeye geldik. Raketin başı top seviyesinin altına olmak zorunda olacak ki topa çok rahat şekilde spin verebilelim. Top 1,80 cm yükseklikte ise raketin başını 140-150 cm yükseklikte olmalıdır. Burada profesyonel tenisçileri izlememenizi tavsiye ederim. Bazı tenisçiler raketin başını yere öyle bir düşürüyor ki adeta raketin yüzü gösteriyor. Yeni başlayan ve henüz orta seviye olan kişiler tenisçileri bu noktada kopyaladıkları zaman topla kontak noktasında sıkıntı yaşama ihtimalleri vardır. 
Yeni başlayanlar için forehandde raketin başını düşürürken raketin yüzünü bu kadar yeri gösterecek şekilde kapamanıza gerek olmadığını düşünüyorum.
Del Potro'nun bu fotoğrafı raket başını düşürmeye başlangıç için güzel bir örnek olabilir.
Hemen alttaki videoda Forehand Drop tekniği çok detaylı şekilde anlatılmış. 

4.1)Forehand Drop Tekniği (Drop Shot Terimi ile Karıştırmayın)

Alttaki videoda bu konulara çok detaylı şekilde değinilmiş. Şimdilik kontrolü tercih edin.
Sol elini kullanan oyuncular için hemen alttaki video faydalı olacaktır.

5)Topa Vurmaya Hazırız

Tenis kortundayız ve top bize karşıdan gelmeye başladı. Parmak uçlarında yani hareketli halde topa hamle yapmaya hazırız. Top fileyi geçmeden (ilk başta çok yavaş bir şekilde yandan elle top beslemesi yapıyoruz daha sonra karşıdan size top atıyoruz, forehand tekniğimizdeki backswing (geri salınım) hareketini yapıyoruz. Raketin başını aşağıya düşürdük ve raketi arkadan çıkarıp topla kontakt noktasında buluşurken yine ilk başta raketi hiç sıkmıyoruz. Önemli olan forehand vuruşunda topu hissedip tekniğimizin doğru şekilde oturması. Burada bizim için her detay çok önemlidir. Raket başı top seviyesinin altında olmalıdır ve topu fırçalamalıyız. (spin vermeliyiz,saat 6 yönünden 12 yönüne doğru hareketi yapmak şimdilik yeterli olacaktır)  (Brush the ball) Topla raket kontakt noktasında buluşur buluşmaz hemen raket kapanışını yapmıyoruz topu belli bir süre taşımalıyız. Raket yüzü vurduğunuz topun arkasından belli bir süre gidecek. Bu konuyu en detaylı şekilde hemen alttaki videodan 0:40 saniyesiden 01:15 saniyeleri arasını izlemenizi tavsiye ederim. Dikkat etmeniz konu ise bir çok yeni başlayan oyuncular raketin topla kontakt yapan yüzünü  topla buluşma anında yere ya da havaya göstermeleridir. Raketin yüzünü ayna olarak düşündüğünüz zaman ayna nereyi gösteriyorsa top oraya gidecektir.. Bu çalışmada sorun yaşayan kişiler fileye yaklaşıp fileyi kendine bir engel olarak algılasınlar. Özellikle bel seviyesi altındaki toplara düz (forehand flat vuruşu) vuruş yaptığınız zaman topun fileye takıldığını göreceksiniz.

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ: 
Topla buluşma anında herkesin dilinde dolaşan ama kavram karmaşası yaşanan tenis topuna vururken kırbaçlama hareketi nasıl yapılır? Bu konuyu yazarak ne kadar anlatsam kafalar yine o derece karışacaktır. Hemen alttaki videoda bu konuya değinilmiş. 
5.1)Topla Nerede Buluşmalıyız?

Panik size hata yaptırır! Tenis topuna ilk defa vurmaya çalışan öğrenciler sanki karşıdan bir bomba geliyor ve hemen o bombayı karşıya atmalıyım hissine kapılıyorlar. Topu bir tehdit olarak görmeyin. Siz topa vuruş hazırlığınızı top yanınıza gelmeden yaptığınız zaman inanın çok daha rahat bir salınım hareketi yapacaksınız. Fakat yine burada gördüğüm en büyük eksikliklerden birisi de topa erken vurma eylemi. Aksi durum ise topa geç kalma durumlarında hem bütün yük kolunuza binecek,hem rotasyon sağlıklı olmayacak hem de gücünüzü doğru şekilde kullanamayacaksınız. Top sağlaklar için hafif sağ öne solaklar için sol öne geldiğinde topla kontakt yapmanız en doğru zamanla olacaktır.  


5.2)Ağırlık Transferi

Raket başını düşürüp, tenis topuna vurmaya ve hareketi bitirene kadar olan bölümde sağlak oyuncular vücut ağırlıklarını sağ ayaktan sol ayağa beraberinde arkadan öne doğru aktarmalıdır. Forehand teniste ya da diğer teknik vuruşlarda hareketin akışını kesmemeye dikkat edin. Hareketi yavaş ve akıcı yapmaya özen gösterin. 

Tavsiye: Eğer bu çalışmaları bir partneriniz ile çalışıyorsanız en arkada oynamak (baseline) ister istemez çok fazla kuvvet vermenize sebebiyet verebilir. Mini kort çalışırsanız da top size hemen geleceği için bu kez hareketi çok hızlı yapmaya çalışmanız tekniğin akışını bozabilir. Bu sebepten dolayı partnerinizden öncelikle topu elle atmasını isteyiniz. Sonrasında ise naçizane tavsiyem servis çizgisi ile baseline arasındaki bölge No Man'S Land denilen bölgede karşılıklı rally çalışmaları yapabilirsiniz.6)Forehand Follow Through

6.1)Forehand vuruşunun bitirişinde raketi sol elle yakalamak gerekiyor mu? 

Özellikle tenise yeni başlayan kişiler tenis maçlarını izledikten sonra raketin salınım sonunda yakalamanın yanlış olduğunu ya da kendi başına forehand tekniğini değiştirdiğini görüyorum. Ben yeni başlayan ve teniste hiç bir vuruşa hakim olmayan kişilere sağlaklar için forehand vuruşundan sonra raketi sol elle yakalamalarını öğretiyor ve tavsiye ediyorum. Bu sayede hem topla raket temas ettikten sonra salınım yolu şaşmayacaktır hem de topa vuruşla birlikte vücudunuz rötasyona uğrayacaktır. Yine bu sayede sadece kol kuvvetiyle değil bütün vücutla topa vurmuş oluyorsunuz. Vuruş sonrası raketi sol elle yakalamak sol omuzun arkaya gitmesine  yardımcı olacağı ve sağ kolunuzu bloke etmemesi için topa vurduktan sonra rötasyon ve salınım sonrası raketi sol elle yakalayın. Bu size ayrıca bir güç de ekleyecektir diye düşünüyorum. Ek olarak topun tenis filesinin üstünden gitmesi için hareketi aşağıdan yukarı doğru yapmalıyız. Yine raketi sol elle yakalamayan yeni başlayan oyuncularda topla raket temas ettikten sonra raket başını bel seviyesinde tuttuklarını ve değişik pozisyonlarda raket yolunu takip ettirdiklerini de gördüm. Eğer yukarıda sayılan hataları yapmıyorsanız elbette forehand vuruşunun sonunda raketi sol elle yakalamanız gerekmeyecektir. Tüm bunlara ek olarak raketi sol elle yakalamak zorundasınız! demek tamamen YANLIŞ olacaktır. Tenis maçlarında yüzlerce top çeşidi görüyoruz ve binlerce varyasyon var. Bu varyasyonları yok sayarak en azından başlangıç ve orta seviyede raketi yakalayın tavsiyesi veriyorum. 
Peki raketi vücudumuzun neresinde yakalamalıyız?
Bu konuda kafası karışanlar ise alttaki videonun 04:03 ile 04:34 arasını izleyebilirler.
Hemen alttaki videoda bu konuya çok detaylı şekilde değinilmiş.

Alttaki videoda Rafael Nadal'ın forehand vuruşunu slow motion olarak izleyebilirsiniz. Nadal da raketini forehand vurduktan sonra yakalamayanlar arasında yer alıyor. 

Teniste forehand vuruşu makalesi Sedat Ayoğlu tarafından yazılmıştır. Her antrenörün öğretim metodları uygulama şekli farklı olabilir. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Backhand Nedir

Backhand Vuruşu