Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis kortu ölçüleri tenisseverler tarafından çok sık araştırılan konulardan biri olmakla birlikte kort tenisi saha ölçülerine bilgisine sahip olmak aynı zamanda kort matematiğine de hakim olmayı beraberinde getiriyor. Tenis sporu tek erkekler,tek kadınlar,çift erkekler,çift kadınlar ve mix (kadın erkek) olarak oynanabiliyor. 
Tenis kort ölçüsü kort farketmeksizin tüm kort çeşitlerinde aynıdır. Kort ölçüsüne İTF (İnternational Tennis Federation) karar vermiştir. İster İstanbul'da ister Van'da isterseniz Las Vegas'ta bir turnuvaya katılın. Kort ölçüleri sabit olmalıdır. İsterseniz toprak kortta isterseniz çim kortta oynayın kort ölçüsü yine aynı olmak zorundadır. 

Tenis Kort Ölçüsü Tek Erkekler - Tek Kadınlar Tenis Kort Eni 

Eğer tek kadınlar ya da tek erkekler maçı yapacaksanız kortun enine olan ölçüsü 8,23 metre olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani kortun iç çizgisine kadar olan kısmın dışına (çiftler koridoru yada daha da ileriye) top çıkarsa avut olmuş oluyor. Eğer tenis topu iç çizgiye az da olsa temas ederse rakibin vurmuş olduğu top içeride sayılır ve oyun devam eder. Hatta bu konu o kadar çok önem arz ediyor ki oyunculardan birinin itirazı karşısında profesyonel maçlarda şahin gözü sistemi devreye giriyor. Toprak kortta ise hakem topun izini göstermek zorunda kalıyor. 


Tenis Kort Ölçüsü - Kortun Boyu Ne Kadar Olmalı?

Kortun boyu ise iki arka çizgi (baseline arası) hem çiftler (double) hem tekler (single) hem karışık çiftler (mix) maçlarında sabittir. Eğer ders aldığınız yerde (sitede ya da amatör bir yerde) kortun boyu 23.77 metreden küçük ise muhtemelen Türkiye Tenis Federasyon'un düzenlemiş olduğu turnuvalarda ya da gerçek kort boyu ölçüleri olan kortlarda toplarınız avuta gitme olasılığı artacaktır. Bu yüzden eğer Türkiye Tenis Federasyonu'nun turnuvalarına katılmayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyem kort ölçülerinin nizami olduğu kortlarda antrenman yapmanız.
 

Tenis Kort Ölçüsü - Çiftler İçin Kort Eni Ne Kadar Olmalı?

Eğer profesyonel bir yerde tenis oynuyorsanız muhtemelen çiftler koridoruyla birlikte tenis kortunuzda çiftler çizgisi de vardır. Kortun enine olan tarafta en son çizgi çiftler (double), karışık çiftler (double mix),çift erkekler,çift kadınlar maçlarında mutlaka bu çizgi ve beraberinde koridor olmak zorundadır. Tenis kortunda enine olan tarafta çiftler ölçüsü ise 10,97 metredir.

Tenis Kortunda Çiftler Koridor Ölçüsü

Tekler çizgisi ile çiftler çizgisi arasında kalan kısma çiftler koridoru diyoruz. Tenise yeni başlayan kişiler ilk defa çiftler maçı yapacaksa maçtan önce çiftler maç antrenmanı yapmalarını tavsiye ediyorum. Sürekli tek oynuyor ve tekler maçı yapıyorsanız maç esnasında koridora giden toplara koşmamaya hatta avut demeye başlıyorsunuz:) Bu durum tamamen geçici ve antrenman sıklığına bağlı bir durumdur. Çift saha koridoru ölçüsü 1,37 metredir. 

Tenis Kortundaki En Arka Çizginin (Baseline) Kalınlık Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Tenis kortunun en arka çizgisinin kalınlığı 10 cm olup oyuna dahildir. Tenise yeni başlayan oyuncular bu konuda dikkatli olmalıdır. 

Servis Çizgisinin Arka Çizgiye (Baseline) Olan Uzaklığı Ne Kadar Olmalı?

Servis çizgisinin (biz buraya eğitimlerde T diye hitap edebiliyoruz) arka çizgiye olan uzaklık ölçüsü 5,49 metredir. Bu bölge teniste No Man's Land diye adlandırılır. 


Servis Çizgisinin Fileye Olan Uzaklığı Ne Kadar Olmalı?

Servis kareleri dediğimiz bölgedir. Servis çizgisinin fileye olan uzaklığı 6,40 metredir. Burası ağırlık olarak vole bölgesidir.

Özetle; 
Tenis kort ölçüsünün boyu teklerde 23,77 metre eni ise 8,23 metredir. Çiftlerde ise kortun boyu yine 23,77 metre olup kortun eni 10,97 metredir.
Kort tenisi saha ölçülerine ek olarak tenis kortunda bulunan çizgilerin ölçüleri de oldukça önem arz etmektedir.

Kort Tenisi Saha Ölçüleri Servis Çizgisi Kalınlığı

Servis atışı tenis oyununda olmazsa olmazlar arasında yer alır. Oyuncuların en büyük silahlarında ilk sırada yer alır öyle ki servis atan oyuncunun servisi kırılırsa oyuncunun set içerisinde geri kalma riski artar özellikle rakibin servisi çok daha güçlüyse. Buna göre servis çalışmanız ayrıca önem taşımaktadır. Servis çizgisinin (Center Mark) eni 5,08 cm boyu ise 10,16 cm olmalıdır.

Kort Tenisi Saha Ölçüleri Arka Çizgi Kalınlığı 

Tenis kortunda en arka çizginin (baseline çizgisi) kalınlığı 10 cm olmalıdır. Diğer kortu çevreleyen çizgiler ise 2,5-5 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Tenis kort ölçülerinin ve filenin yüksekliği teniste taktik açısından da önem taşımaktadır.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Teniste Forehand Vuruşu Nasıl Yapılır?

Backhand Nedir

Backhand Vuruşu