Backhand Vuruşu

Backhand nedir? Backhand Vuruşu Nasıl Yapılır?


Bütün vuruşlarda olduğu gibi backhand vuruşunda da topla temas anında hissetmek (top hissi) çok çok önemli. Bir aşçının yemek yapma arzusu gibi kalbiniz pir pir atmalı. Sünger toplarla,sağlık toplarıyla gerçek tenis toplarıyla binlerce onbinlerce kez backhand çalışmalısınız. Backhandde en çok sevdiğim çalışma basketbol topunu elimize alıp sanki duvar karşısında backhand vuruyormuş giibi çalıştığım yüzlerce top sayesinde daha iyi backhand vurduğumu gördüm. Yine topla raketin buluşma anında topa verdiğim spini öyle bir minimalize ettim ki raketin kordajinin her teline değme hissini yakalayana kadar milyon tane çalışmışımdır. Hatta raket kordaj tansiyonumu çok daha düşük çektiğimi sonrasında ise çok yüksek çektiğimi ve aradaki farkı kavrayana kadar yine onbinlerce kez tekrar ettiğimi bilirim. Salınım hareketinin her saniyesini tekrar tekrar çalıştım. Bana göre tenis oynamam piyano tuşlarına basmak gibi. Notayı duyup hissedene kadar uğraşmak gerekiyor hissetmediğin duymadigin ve icsellestirmedigin hiç bir vuruş gerçekten sana ait değildir. 
Hiç bir tenisçi sadece ve sadece tenis kortunun içinde tenis raketi ve topu ile yapmış olduğu çalışmaları ile dünyanın sayılı tenisçileri arasında yerini almamıştır. Turkiye'de ve dünyada bir çok tenisçi özel kondisyoner eşliğinde eğitim alırlar. Hatta tenis sporunu kapsayan refleks,reaksiyon,kuvvet,koordinasyon ve motor becerilerini geliştiren diğer sporları yapmış/yapan kişiler tenis sporunu çok daha hızlı öğrenirler. Eğer bir kişi geçmişte futbol/basketbol/voleybol oynamışsa ister istemez patlayıcı kuvveti de gelişmiştir sadece eline tenis raketi verip tekniği göstermeniz ilk başlarda yeterli olacaktır. Bu 3 spor dalında oyuncular direkt topa bedenen dokunurlar sadece teniste elimizde raket olduğu için topla aramızdaki mesafeyi kontrol etme olayını anlatmak ve çalışmak yeterli olacaktır. 
Alttaki 5 videoda Çağdaş Ulukan hocanın çift el backhand vuruş tekniğini gün gün çalışabilir. Backhand vuruşuna hakim olanlar da izlerse varsa yaptığı hataları/eksiklikleri görmüş olacaktır. 

Backhand Vuruşu Çeşitleri 

  1. Tek El Backhand
  2. Çift El Backhand
  3. Backhand Slice
  4. Backhand Vole
Tenisin yıllık bir programı vardır. Şimdi sizlere örnek bir program yazıyorum.

Ocak -Şubat - Mart aylarında %80 Off Court çalışmaları %20 ise On Court çalışmaları,
Nisan - Mayıs - Haziran aylarında %40 Off Court çalışmaları %60 On Court çalışmaları,
Temmuz - Ağustos - Eylül  - Ekim - Kasım - Aralık aylarında %80 On Court çalışmaları (maç drilleri,teknik gelişim,servis,return vs.)  %20 Off Court çalışmaları.

Bu program tamamen temsili olup sizlere sadece tenisin mantığını açıklamak için kullanıyorum.. Yukarıdaki tabloya göre bir tenis oyuncusunun Temmuz ayından Aralık sonuna kadar turnuva dönemi olduğunu varsayalım.
Özellikle yeni neslin evden okula okuldan eve gelip gittiğini hafta sonları da sürekli avmlere gittiğini ya da arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirdiğini varsayacak olursak hatta bunun üzerine çocukların bütün işlerini evde bakıcıların yaptığını da eklersek bir çocuğun bütün fiziksel gelişiminin biz antrenörlere düştüğü gerçeğini değiştiremeyiz. Biz yetişkinlerinde beyaz yakalı olduğu eve gelince mutfağa kadar gidemeyip dışarıdan sipariş vermeye başladığı,okullarda da spora teşviğin az olduğu bir çağda Türkiye'de sporun neden gelişmediği sonucu ortaya çıkıyor. 

Backhand Off Court Çalışmaları

Teniste backhand vuruş tekniğine başlamadan önce tenisin spor dalı olmasıyla birlikte bir bilim dalı olduğunu hatırlatmak isterim. Newton'un 3 yasasını da tenis sporunda kullanıyoruz. Yani işin işine fizik dersini de eklemek gerekiyor. Hatta bir antrenörün başarılı olmasında sadece tenis tekniğini bilmesi ya da iyi tenis oynaması yeterli değildir. Sosyal mentörlük,pedagojik formasyon,empati kurma yeteneği,psikoloji ve hatta sosyolojiye de az da olsa hakim olması gerekiyor. 

Tek El Backhand Vuruşu Nasıl Yapılır?

Eğer çift el backhand vuruş tekniğine hakimseniz ve tek el backhand vuruşuna geçmeyi planlıyorsanız bu video tam size göre. 

Backhand Slice Vuruşu Nasıl Yapılır?

Çift El Backhand Vuruşu Tekniği 

Backhand Vuruşunda Yüksek Gelen Toplara Nasıl Vurulur?
Yorumlar

  1. Hocam merhaba. Backhand vuruşunda doğulu ve yarı batılı vuruşu nasıl oluyor, onun hakkında bilgi verir misiniz?

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Teniste Forehand Vuruşu Nasıl Yapılır?

Backhand Nedir